Výlety v Krkonoších…. Kam se vydat?
Z chaty je možné navštívit spousty krásných míst…
Z chaty je možné navštívit spousty krásných míst…
Díky strategickému umístění naší chaty máte velmi blízko k žádaným výletům po Krkonoších. Ať už se jedná o zimní nebo letní radovánky, naše nabídka bodů zájmů Vás určitě zaujme.
Výšlap na Sněžku patří k nejoblíbenějším výletům po Krkonoších. Sněžka je se svými 1602 m.n.m. nejvyšší horou České republiky. Nachází se na Hraničním hřebenu na česko-polské hranici. Na severní, polské, straně uvidíme srázy do údolí Lomničky, na jižní straně uvidíme český Obří důl. Západní svah se snižuje do Úpské rašeliny a na východu uvidíme Obří hřbet.
Průměrná roční teplota je zde 0,2°C. Díky své výšce poskytuje Sněžka dokonalý výhled do České i polské krajiny. Vede sem hned několik tras, mezi kterými si můžete vybrat podle náročnosti cesty mezi turistickými trasami, běžeckými i cyklotrasami. Nejčastějším výchozím místem je Pec pod Sněžkou, odkud můžete využít lanovku přímo na vrchol Sněžky.
Pokud se chcete příjemně projít a zdolat nejvyšší horu České republiky, pak vyražte buď Obřím dolem kolem Slezské boudy, nebo přes Růžohorky a Růžovou horu. Z vrcholu Sněžky vedou velmi dobře značené trasy k Luční boudě, do Horní Malé Úpy, Pece pod Sněžkou, nebo Špindlerova Mlýna.
Rokytnice nad Jizerou leží v údolí Krkonoš 11 km od naší chaty. V Rokytnici můžete navštívit nejen historické stavby, jako je kostel sv. Michala z roku 1598 nebo rokytnická kaplička z roku 1768, ale i nádherná příroda. Vrch Stráž (také zvaný Strážník) se nachází ve výšce 778 m.n.m. a je odtud překrásný výhled nejen na Rokytnici, ale i na Kotel a Lysou Horu.
Pokud by Vás více zaujala výška 1140 m n.m., pak doporučujeme horské chaty Dvoračky a Štumpovka. Chata Dvoračky je navštěvována především pro svou domácí pekárnu a vynikající kuchyni. Důležitým rozcestím v Rokytnici nad Jizerou jsou Ručičky, odkud se můžete vydat do Harrachova, na Voseckou boudu, na Studenov, Pramen Labe, a nebo již zmíněné Dvoračky.
Další místa, která můžete navštívit, je Hušťský vodopád, překrásná radnice města, Dolní náměstí a Horní náměstí. V Rokytnici nad Jizerou je zéž velmi oblíbený Geocatching.
Krakonoš patří k bájným bytostem, jež v představách našich předků rozhodovaly o osudech krkonošské přírody i lidí, kteří ji osídlili. Půjdeme po jeho cestě a tak budeme mít dostatek příležitostí seznámit se s jeho horským královstvím.
Začátek trasy je na enklávě Horních Míseček, jejíž osídlení, pravděpodobně spjaté s těžbou rud, je uváděno již v 17. století (1642). Dnes je to známé sportovní středisko sjezdového a běžeckého lyžování. První stovky metrů vedou po pohodlné Masarykově horské silnici, ze které odbočíme na zeleně značenou turistickou stezku, která nese název Krakonošova cesta (do roku 1920 to byla Jubilejní cesta Františka Josefa).
Z počátku vede lesními porosty na jihozápadních svazích Krkonoš. Přibližně na polovině cesty do Kotelních jam se po levé straně nachází zpola zarostlá luční enkláva, na které již od r. 1708 stála Kotelská bouda. Byla jednou z prvních horských hospodářských usedlostí v západních Krkonoších. Vyhořela a zanikla v r. 1910. Asi po 1,5 kilometru pohodlné chůze se kulisa starých horských smrků před námi rozestoupí a staneme tváří v tvář divoké scenérii ledovcového karu Velké Kotelní jámy.
Při pohledu zpátky do Kotelních jam určitě upoutají pozornost dva nápadné útvary nad skalními plotnami Velké Kotelní jámy. Jeden je přirozený – skalní výchoz (tor) Harrachových kamenů (1424 m n.m.), druhý je umělý – kamenná mohyla Hanče a Vrbaty, upomínající na tragický příběh dvou lyžařů. Ti našli nedaleko odtud smrt při sněhové bouři během mezinárodních lyžařských závodů v r. 1913.
Po jihozápadních svazích Kotle, nejnápadnější západokrkonošské hory (1435 m n.m.), probíhá Krakonošova cesta až k bezlesé enklávě Dvoraček, která byla v minulých staletích centrem hospodářského dění v západních Krkonoších. Současná bouda Dvoračka je pamětníkem dávných dob slávy budního hospodářství v západních Krkonoších a přesto, že kolorit okolních luk už neoživují pasoucí se krávy, stojí za to zastavit se zde na krátké občerstvení a potěšit se pohledem na to, jak vypadal začátkem století klasický dřevěný inteiér horské boudy. Za povšimnutí však stojí i pestře kvetoucí horské louky (arniky, náholníky, sasanky, hořce, kakosty, lepnice a další rostliny) v okolí Krakonošovy cesty. Ta prochází enklávou Dvoraček a pozvolna sestupuje jihozápadními svahy Lysé hory. Kříží přitom čtyři sjezdové lyžařské tratě, které vedou zpod vrcholu Lysé hory směrem do údolí Rokytnice nad Jizerou.
Z těchto míst se nabízejí nádherné výhledy především na Rokytnici nad Jizerou. Při dobré viditelnosti se však odtud otevírá i panoramatický výhled od Ještědu a Jizerských hor, přes Vysocko, Český ráj, až po hřeben Zvičiny u Dvora Králové. Po příchodu na křižovatku turistických cest Ručičky se Krakonošova cesta stáčí a po 4 kilometrech chůze lesními porosty v pěkném údolí Ryzího (dříve Sejfského) potoka se před námi otevře další bezlesá enkláva s rázovitou zástavbou horských roubenek. Mnohé z nich však již bohužel utrpěly nevkusnými architektonickými úpravami.
Došli jsme do osady Rýžoviště, založené již ve 14. století jako první část dnešního Harrachova. Po pohodlné silničce se kolem skalního hřebínku Skalní stěna dostneme až do Harrachova, původně sklářské a hornické osady, dnes centra letní a zimní turistiky a sportů v západních Krkonoších.
Malebná osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor. Podél Stříbrného potoka a Jizery jsou jako perly rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida…). V osadě stojí památník významného rodáka a obelisk u chaty Pyramida. V místní budově školy je zřízeno Muzeum osady Jizerka. Osadě vévodí vrchol Bukovce (1005 m.n.m). Příjezd do osady je možný pouze z obce Horní Polubný. Se světem osadu však spojují četné cyklostezky (např. od Smědavy). Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery.
Krkonoše jsou přímo rájem pro pěší turistiku. Ten, kdo zvládne kamenité pěšiny a překoná dlouhá stoupání, bude odměněn nádhernými výhledy do kraje. Kdo ucítí vítr na tváři a nechá se kochat panoramaty, rychle pochopí, proč je toto místo tak výjimečné.
Pěší turistika má zde dlouholetou tradici. Již Goethe putoval na Sněžku (1602 m) za východem slunce. Turistické trasy jsou dobře vyznačeny a rozlišeny různými barvami (červená, modrá, žlutá a zelená). Proto je také orientace i pro návštěvníky, kteří jsou zde poprvé, s turistickou mapou jednoduchá. Pokud neradi šlapete do kopce můžete využít lanové dráhy. Návštěvu sousedního Polska Vám umožní hraniční přechody pro pěší. Jedním z nezapomenutelných výletů je Krakonošova cesta…
Pro cykloturisty je kolo jedinečný prostředek, jak poznat jedinečnou horskou a podhorskou krajinu. Čekají na vás stovky kilometrů vhodných cest od pohodlnějších okruhů v Podkrkonoší až po technicky a fyzicky náročnější túry v horách. Každý si tu najde to svoje.
Máte-li rádi kopcovitou krajinu s občasnými stoupáními a dlouhými sjezdy, nezapomenutelnými výhledy a krásnou přírodou, jsou Krkonoše a jejich cyklotrasy právě pro vás.